Tisková zpráva 2019

Letošní Programová nabídka pro školy v Plzeňském kraji je ještě rozmanitější – připojily se další instituce neformálního vzdělávání

V současné době je kladen stále větší důraz na praktičnost vzdělávání a propojení klasické výuky s reálným světem. Proto se i v aktuálním školním roce 2019/2020 spojila řada institucí nabízející v Plzeňském kraji neformální vzdělávání a společně připravily pro školy a školky přehledný a ucelený materiál řazený podle rámcových vzdělávacích programů (RVP). Každý pedagog tak může jednoduše vyhledat, jaké aktivity jsou pro studenty a žáky jeho předmětu vhodné.

Vzhledem k úspěchu loňské podoby tohoto materiálu šlo o zcela logický krok, ke kterému se letos připojily 4 nové instituce, a to: Plzeň – TURISMUS, Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP), Středisko volného času RADOVÁNEK a ZEVO Plzeň.. Záštitu nad projektem celkem 12 plzeňských institucí převzali náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje pro oblasti školství a cestovního ruchu Mgr. Ivana Bartošová, děkan Pedagogické fakulty Západočeské univerzity RNDr. Miroslav Randa, Ph.D. a prezidentka Asociace ředitelů základních škol Mgr. Hana Stýblová. Finančním partnerem projektu se stala Nadace ČEZ a skupina ČEZ. Celý projekt Programové nabídky plzeňských institucí pro školy a školky připravoval, stejně jako v loňském roce, tým Techmania Science Center.

„Již minulý rok byl tento projekt u učitelů v Plzeňském kraji velmi úspěšný. Pochvalují si především přehledné informace včetně kontaktů a celkovou provázanost nabídky všech institucí,“ říká Mgr. Hana Stýblová a dodává: „Projekt podporuji velmi ráda, je patrné, že nabídka byla zpracována odborníky se snahou o maximální vstřícnost učitelům, o čemž svědčí přehledné řazení pro naplnění RVP.“

„Za minulý školní rok využilo naší programové nabídky, i díky tomuto společnému materiálu, téměř 51 000 žáků a studentů, což bylo o 17 % více než v předešlém roce. V letošním roce očekáváme alespoň 5% nárůst počtu žáků, kteří navštíví některý z našich programů,“ říká Vlastimil Volák, ředitel Techmania Science Center

Pedagogové budou mít k dispozici materiál, který jim poskytne ucelenou nabídku vzdělávacích expozic, projekcí, prohlídek, komentovaných programů, workshopů a jednorázových akcí pro školní rok 2019/2020. Tuto nabídku najdou vyučující přehledně uspořádanou dle RVP, a to jak pro mateřské, tak základní a střední školy.

Pokud se brožuru rozhodne využít třeba učitel fyziky na druhém stupni ZŠ, může se rozhodnout pro praktické doplnění znalostí svých žáků v Techmania Science Center, Centru robotiky, DEPO2015, Středisku volného času Radovánek, Západočeské galerii v Plzni, Hvězdárně v Rokycanech a Plzni, Západočeské galerii v Plzni nebo Plzeňských dopravních podnicích.

„Vážíme si nejen zájmu učitelů, ale také toho, že se do našeho společného projektu zapojilo o 4 instituce více než v předchozím roce a máme další zájemce, kteří by se rádi přidali v následujícím vydání,“ dodává Vlastimil Volák.

„Jsme si vědomi, že teoretické vzdělání je třeba doplnit praktickými zkušenostmi, např. právě nahlédnutím do provozu reálných firem. Exkurze pro žáky několika plzeňských škol připravujeme pravidelně, ale věříme, že cestou Společné brožury oslovíme vyšší počet škol,“ okomentoval společný projekt René Vávro, zástupce letos nově připojené instituce PMDP.

 

Užitečného pomocníka při plánování výukového procesu žáků obdrželo více než 1700 škol, a to již začátkem září.

Seznam zapojených institucí pro školní rok 2019/2020:

  • Centrum robotiky
  • DEPO2015
  • DinoPark
  • Hvězdárna v Rokycanech a Plzni
  • Plzeň – TURISMUS
  • Plzeňské městské dopravní podniky
  • Středisko volného času RADOVÁNEK
  • Techmania Science Center
  • Západočeská galerie v Plzni
  • Západočeské muzeum v Plzni
  • ZEVO Plzeň
  • Zoologická a botanická zahrada města Plzně

 

Vyjádření zástupců dalších zúčastněných institucí k materiálu

Eva Tichlerová
- Středisko volného času RADOVÁNEK

1. Proč jste se zapojila do projektu Společné brožury pro školy?

Jsme školské zařízení pro oblast zájmového a neformálního vzdělávání. Se školami a školskými zařízeními spolupracujeme téměř 40 let a jde nám o systémové provázání formálního a neformálního vzdělávání s následným síťováním mezi školami a školskými zařízeními.

2.  Jaké máte očekávání od letošního školního roku?

O naše výukové programy i projektové dny je již nyní mimořádný zájem. Chceme touto formou poskytnout školám efektivní, komplexní a cílenou propagaci na naše programy.

3.  Čeho byste chtěli dosáhnout?  

Vždy jsme byli, věřím, že jsme a budeme kvalitním a profesionálním partnerem cestou vzdělávání v Plzeňském kraji.  

Jiří Suchánek
– DEPO2015

1. Proč jste se zapojil do projektu Společné brožury pro školy?

DEPO2015 se již od svých prvních krůčků věnuje vzdělávacím aktivitám, a to včetně interaktivních výstav netechnického zaměření. Uvítali jsme možnost zapojit se do společné brožury pro školy. Protože jde o vzdělávání mladé generace, měli bychom se všichni snažit spolupracovat a ne mezi sebou soupeřit. Techmania je se svou desetiletou tradicí a velmi dobrým kreditem v očích odborné i laické veřejnosti garantem kvalitní spolupráce, proto jsme neváhali a za spolupráci děkujeme.

2. Co Vám přinesl předešlý školní rok?

Díky brožuře jsme zavedli nové možnosti vzdělávacích programů. Kromě interaktivních výstav mohou děti navštívit například kurzy v řemeslných dílnách. Zároveň nás tato aktivita donutila zastavit se v každodenním shonu a rozhlédnout se po dalších příležitostech. Příkladem může být Predator Gym, který nově navštěvují i studenti ZŠ i SŠ v rámci své školní zájmové činnosti.

3. Zvýšila se návštěvnost ze strany škol? Byl byste schopen říci o kolik?

Interaktivní výstava „Za barokem“, která byla hlavním komunikačním tématem společné brožury, zaznamenala rekordní návštěvnost za celou dobu fungování DEPO2015. Výstava „Jak se točí peníze“ měla sice vyšší celkovou návštěvnost (12.300 za 197 dní), ovšem „Za barokem“ při 100 dnech výstavy a celkové návštěvnosti 10.107 osob zaznamenala o poznání vyšší průměrnou denní návštěvnost. Domníváme se, že k tomuto úspěchu přispěla i lepší a srozumitelnější komunikace díky společné brožuře.

4. Co čekáte od letošního školního roku?

Školní rok 2019/2020 jsme začali výstavou „Já, hrdina“, která se věnuje integrovanému záchrannému systému. Toto potřebné téma zprostředkováváme primárně dětem a mládeži od 6 do 12 let, a to formou lektorovaných až hraných situací, které staví děti do mezních situací, se kterými se mohou ve svém životě potkat. Nad kvantitu stavíme opět kvalitu, a tak návštěvnost nad 10.000 diváků bychom považovali za velmi úspěšnou.

 

Martin Vobruba

– Zoologická a botanická zahrada města Plzeň

 Proč jste se zapojil do projektu Společné brožury pro školy?

Tento unikátní projekt pro školy jako ZOO a BZ velmi vítáme a rádi podporujeme. Již řadu let máme na období říjen – duben výukovou permanentku pro školy i řadu výukových programů, které v brožuře představujeme. Výuku náš lektorský tým provádí i v duchu kampaní EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). Věnujeme se také problematice palmového oleje, ochraně Filipín, chřástalů, sýčků a dalším projektům pro ochranu přírody. Školy bychom rádi upozornili, že ZOO má své kouzlo i v zimních měsících, kdy část výuky probíhá v přednáškovém sálu.